Najwyższe windy świata- gdzie się znajdują?

Winda stała się popularną atrakcją turystyczną, zapewniając odwiedzającym wyjątkowy widok na miasto. Są środkiem transportu na najwyższych budowlach świata, jak również rozrywką samą w sobie. Jakie są najwyższe windy na świecie i gdzie się znajdują?

Jak działają te windy i jaka jest ich wydajność?

Mechanizm, który porusza wózek windy w górę i w dół, nazywany jest systemem trakcyjnym. Składa się on z dużego bębna, wokół którego wije się kabel windy. Bęben ten obracany jest przez silnik elektryczny, który zasilany jest energią elektryczną z sieci budynku. Silnik obraca bęben bardzo powoli, ale z dużą siłą. Gdy bęben się obraca, nawija kabel, ciągnąć kabinę w górę wzdłuż szyn prowadzących. Gdy winda dotrze do najwyższego piętra, para hamulców zatrzymuje go. Aby zjechać w dół, silnik zmienia kierunek i rozwija linę, stopniowo opuszczając kabinę w dół szybu. Windy te są bardzo wydajne, mogą one również wykonywać bardzo płynne starty i zatrzymania, dzięki silnikom o stałej prędkości.

Jak ta technologia ma się do tradycyjnych wind i jakie są jej ograniczenia?

Kiedy większość ludzi myśli o windzie, wyobraża sobie dużą metalową skrzynię, która porusza się powoli w górę i w dół szybu, napędzana przez system kół pasowych i lin. Istnieje jednak nowy typ windy, który szybko zyskuje popularność: winda hydrauliczna. Windy hydrauliczne wykorzystują system siłowników hydraulicznych do podnoszenia i opuszczania wózka, co oznacza, że mogą one działać bez potrzeby stosowania dużego szybu. 

W rezultacie, podnośniki hydrauliczne są znacznie bardziej uniwersalne niż tradycyjne podnośniki i mogą być używane w różnych miejscach. Komponenty dźwigowe użyte do ich montażu, są także niezwykle ciche i niosą ze sobą niskie koszty eksploatacji. 

Jakie są najwyższe windy na świecie i gdzie się znajdują?

Najwyższe na świecie windy znajdują się w wieżowcach wielkich miast. W Nowym Jorku, na przykład Empire State Building, który ma aż 73 windy, które osiągają wysokość ponad 320 metrów. Kolejnym przykładem jest Burj Khalifa w Dubaju. Budynek posiada windę, która liczy 140 pięter czyli ok. 504 metry. Natomiast najwyższa zewnętrzna winda na świecie znajduje się w Chinach. Wywozi ona turystów na wysokość 326 metrów. Na pokonanie tego dystansu potrzebuje zaledwie półtorej minuty. 

Takie windy oprócz szybkiego transportu zapewniają  również zapierające dech w piersiach widoki na panoramę z góry. Poza wysokością, windy te są również szybkie, niektóre mogą osiągać prędkość ponad 60 kilometrów na godzinę!

Czy istnieją plany budowy jeszcze wyższych wind w przyszłości?

Windy są jedną z najczęściej używanych form transportu pionowego, przewożąc miliony ludzi każdego dnia. Są one jednak również jednym z najmniej widocznych elementów naszego środowiska budowlanego. W miarę jak budujemy coraz wyższe wieżowce, skromna winda staje się coraz bardziej niezbędna. Ale jak wysoko mogą sięgać te maszyny?

Obecny rekord świata w kategorii najwyższej windy należy do Burj Khalifa w Dubaju. Istnieją jednak już plany budowy jeszcze wyższych wind. Wygląda na to, że ten rekord będzie utrzymywał się tylko przez kilkanaście lat, ponieważ istnieją już plany budowy jeszcze wyższego wieżowca w Arabii Saudyjskiej. Jak widać w przypadku inżynierii budowlanej niebo wydaje się być naprawdę granicą, jeśli chodzi o projektowanie wind.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *