Syrop prawoślazowy – wszystko co musisz wiedzieć o korzeniu prawoślazu.
Przeziębienie i uciążliwy kaszel to bardzo częste dolegliwości występujące w okresie jesienno–zimowym. W trosce o naturalną odporność organizmu coraz częściej sięgamy po produkty lecznicze zawierające wyłącznie ziołowe substancje czynne. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się syrop z korzenia prawoślazu.
Syrop prawoślazowy to ogólnodostępny produkt, który pomoże nam z męczącym kaszlem. Czy syrop prawoślazowy jest wykrztuśny? Czy zwalcza suchy kaszel? Zapewne, większość z nas niewiele wie o dobroczynnym działaniu korzenia prawoślazu. W moim artykule postaram się przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na pytania – Jak działa syrop prawoślazowy? Czy syrop z korzenia prawoślazu można podawać na noc? Syrop prawoślazowy na jaki kaszel?
- Korzeń prawoślazu – właściwości
- Syrop prawoślazowy
- Syrop z korzenia prawoślazu – działanie, opinie
- Syrop prawoślazowy – dawkowanie
- Syrop prawoślazowy – skład, ulotka, przeciwwskazania do stosowania
- Podsumowanie
Korzeń prawoślazu – właściwości
Prawoślaz lekarski to popularny na całym świecie surowiec zielarski. Na stronie Wikipedii znajdujemy krótką charakterystyką tej rośliny i zalety korzenia prawoślazu (cytuję): “Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce jest kenofitem, jako gatunek dziko rosnący występuje na niżu, jest także uprawiany.
Korzeń prawoślazu (Althaeae radix, Althaeae radice) i liść prawoślazu (Althaeae folium).
W korzeniu występuje śluz jako główny składnik czynny (5-10%), pektyny (ponad 10%), skrobia, sacharoza (około 10%), olej tłusty, związki białkowe, asparaginę i betainę, lecytynę, składniki mineralne i inne. W liściu – śluz sięgający zawartości nawet 10%, olejek lotny, kwasy organiczne, związki flawonowe, skopoletyna i inne.
Działanie – Surowiec używany do wyrobu preparatów przeciwkaszlowych jako środki powlekające, łagodzące, osłaniające. Pomagają w stanach zapalnych przewodu pokarmowego – podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach, w schorzeniach górnych dróg oddechowych takich jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem.”
Warto dodać, jako ciekawostkę, że choć obecnie prawoślaz lekarski kojarzy się nam raczej z kaszlem i bolącym gardłem, to w czasach starożytnych w Egipcie i Grecji – korzeń prawoślazu był podstawowym składnikiem słodyczy. Z kolei angielscy cukiernicy wytwarzali z niego pianki marshmallow, które zyskały miano kultowych na całym świecie.
Syrop prawoślazowy
Prawoślaz lekarski posiada długą tradycję jako roślina lecznicza w Polsce. Jego skuteczność lecznicza wynika z wysokiej zawartości śluzu roślinnego. Syrop prawoślazowy to produkt zawierający wyłącznie ziołowe substancje czynne, który łagodzą kaszel i inne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych takie jak np. podrażnienie błony śluzowej gardła. Ten naturalny syrop na kaszel jest ogólnie dostępny, ale jak każdy inny produkt leczniczy powinien być spożywany według zaleceń, a w niektórych przypadkach nawet pod nadzorem lekarza. Cena syropu nie powinna przekroczyć 20 złotych.
Syrop z korzenia prawoślazu – działanie, opinie
Syrop prawoślazowy to roślinny produkt leczniczy stosowany w celu łagodzenia podrażnień błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Korzeń prawoślazu jest surowcem, który ma właściwości: ochronne, łagodzące, nawilżające, przeciwzapalne i dlatego można go stosować zarówno na kaszel suchy, jak i kaszel mokry. Syrop z korzenia prawoślazu nie prowokuje odruchu wykrztuszania (nie działa drażniąco) i dlatego nie ma przeszkód aby przyjmować go na noc.
Syrop prawoślazowy stosowany jest przy dolegliwości takich jak:
- infekcje dróg oddechowych,
- zapalenia w obrębie jamy ustnej i gardła,
- ból gardła i krtani,
- kaszel suchy i mokry,
- chrypka.
Niejednokrotnie, syrop z korzenia prawoślazu zawiera inne naturalne ekstrakty np. wyciąg z ziela tymianku. Tymianek znany jest jako środek wykrztuśny, ułatwiający odkrztuszanie śluzu. Połączenie korzenia prawoślazu i wyciągu z ziela tymianku to sprawdzona metoda na uciążliwy kaszel.
Opinie na temat syropu prawoślazowego można znaleźć na przeróżnych portalach i forach internetowych. Produkt leczniczy z korzenia prawoślazu jest ceniony przede wszystkim za naturalny skład.
Syrop prawoślazowy – dawkowanie
Syrop na kaszel należy odmierzyć za pomocą specjalnej miarki, która znajduje się w opakowaniu i wypić – najlepiej bez rozcieńczania. Oczywiście, w razie konieczności syrop można podawać wymieszany z wodą lub ciepłą herbatą. Warto przypomnieć, że jeśli zamierzamy podać syrop prawoślazowy dzieciom, zawsze należy sprawdzić na ulotce – od jakiego wieku można bezpiecznie podać go dziecku.
Sposób dawkowania syropu na kaszel Bronchostop Duo jest następujący:
- dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml co 3 do 4 godzin, 4 razy na dobę.
W razie konieczności maksymalnie 6 razy na dobę, przy czym maksymalna dawka dobowa to 90 ml.
- dzieci w wieku 6 – 12 lat: 7,5 ml co 3 do 4 godzin, 4 razy na dobę.
W razie konieczności maksymalnie 6 razy na dobę, przy czym maksymalna dawka dobowa to 45 ml.
- dzieci w wieku 3 – 6 lat: wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
- dzieci do 3 lat i niemowlęta: syrop nie jest zalecany ze względu na brak danych.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Syrop prawoślazowy – skład, ulotka, przeciwwskazania do stosowania
Stosowanie syropu w zmniejszenia objawów bólu gardła i walki z uciążliwym kaszlem jest uważane za bezpieczne, ekonomiczne i dopuszczalne w środowisku medycznym i kodeksie aptecznym. Przed zakupem syropu z prawoślazu, warto sprawdzić – czy produkt posiada wszystkie niezbędne pozwolenia wydawane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (urzędowy spis leków dopuszczonych w danym kraju lub na danym terenie do obrotu).
Syrop prawoślazowy na kaszel jest produktem ziołowym, jednak istnieje kilka obostrzeń co do jego stosowania. Należy pamiętać, że głównym składnikiem syropu jest wyciąg suchy z korzenia prawoślazu, który zawsze będzie zawierał pewną ilość cukru (sacharozy). Z tego właśnie powodu nie jest on wskazany dla diabetyków. Dodatkowo, podczas weryfikacji składu syropu – osoby uczulone na jeden ze składników preparatu, powinny zrezygnować z użycia produktu.
Warto wiedzieć, że roślinne składniki czynne wyodrębnia się najczęściej przy użyciu etanolu. Z tej przyczyny – syrop, bardzo często zawiera również alkohol. Dlatego nie zaleca się podawania syropu z prawoślazu: dzieciom, kobietom w ciąży, matkom karmiącym, pacjentom z chorobami wątroby, padaczką. Wypada zauważyć, że obecnie dostępne są syropy z korzenia prawoślazu, które nie zawierają alkoholu.
Podsumowanie:
Produkty lecznicze na bazie prawoślazu są często przepisywane przez lekarzy w przypadku infekcji dróg oddechowych. Prawoślaz lekarski jest na ogół dobrze tolerowany, ale w niektórych sytuacjach może powodować działania niepożądane. Rozpoczęcie od małej dawki i stopniowe przechodzenie do pełnej porcji może pomóc zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek skutki uboczne – powinniśmy przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem.