Wady i zalety prowadzenia spółki z o.o.

Spółka z o.o. to dość często wybierana forma działalności gospodarczej w Polsce. Wielu przedsiębiorców prowadzi biznes w ten sposób, bo mając udziały w spółce z oo, nie odpowiadają swoim prywatnym majątkiem za zobowiązania firmowe. Z kolei, inne osoby może i chciałyby założyć spółkę, ale przeraża je podwójne opodatkowanie. Przyjrzyjmy się więc, bliżej kwestii – główne wady i zalety prowadzenia spółki z oo.

  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Główne zalety prowadzenia spółki z o.o.
  • Wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Podsumowanie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółka z o.o. jest to kapitałowa spółka prawa handlowego i jak już wspomniałem, spółka z oo jest jedną z najczęściej wybieranych form działalności w Polsce. Jest to spowodowane tym, iż sama procedura założenia spółki z o.o. jest prosta, szybka i względnie tania, a rejestracja spółki jest możliwa online, w zasadzie bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest to bez zwątpienie duża zaleta, ale spółka z oo ma nie tylko pozytywy, ale i negatywy. 

Główne zalety prowadzenia spółki z o.o.

Główną zaletą sp z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców w spółce za długi przedsiębiorstwa. Ewentualne roszczenia finansowe obejmują jedynie kwotę wniesionego przez wspólnika wkładu, z którego tworzony jest kapitał zakładowy spółki. Dodatkowo, prawo daje możliwość udziałowcom, kształtowania postanowień umowy spółki w sposób dla nich przystępny. 

W tym miejscu, warto zwrócić uwagę na fakt, że na mocy umowy spółki z o.o., część lub nawet całość udziałów wspólnika w spółce z o.o. może też być obciążona obowiązkiem realizowania przez udziałowca różnorodnych świadczeń na rzecz lub w interesie spółki. Co więcej, świadczenia te nie muszą mieć wcale charakteru pieniężnego! 

Dodatkowo, od 2022 roku, powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o. stały się jedynym legalnym sposobem na uniknięcie w spółce z oo – konieczności opłacania składki zdrowotnej do ZUS-u. Obecnie, w Internecie dostępne są bazy danych, jak np. powtarzające się świadczenia niepieniężne wzór, który jest tak prosty, że można go z powodzeniem dostosować do każdego rodzaju działalność spółki z oo w Polsce.

Wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wśród minusów spółki z oo wymieniane są najczęściej: pełna księgowość w spółce z o.o. czy też odpowiedzialność cywilno prawna i podatkowa członków zarządu spółki. Ale z całą pewnością, największą, pierwszoplanową wadą spółki z o.o jest podwójne opodatkowanie, które obejmuje wypracowany przez spółkę zysk.

Podatek w spółce z o.o. płaci się raz od dochodu firmy (podatek od osób prawnych CIT), a gdy wypłacany jest wspólnikom zysk, tzw. dywidenda, to wówczas należy dodatkowo odprowadzić od niej także podatek od osób fizycznych PIT. Co więcej, jeśli wspólnik jest zatrudniony w spółce jako pracownik, to jego wypłata też podlega opodatkowaniu podatkiem PIT.

Podsumowanie:

Jak każda forma prowadzenia biznesu w Polsce, w tym również spółka z o.o. ma swoje wady i zalety. Warto jednak na zakończenie dodać, że obecnie istnieje wiele legalnych możliwości, dzięki którym można ominąć podwójne opodatkowanie spółki z oo.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *