Awaria dźwigu osobowego – czy można jej zaradzić?
Awaria windy osobowej może spowodować poważne obrażenia pasażerów, ten fakt nie podlega jakiejkolwiek dyskusji, a wypadek w windzie podlega prawu odpowiedzialności za zarządzanie lokalem i może skutkować odszkodowaniem dla osób poszkodowanych w wyniku rażącego niedbalstwa. Warto wiedzieć, że w Polsce roszczenia z tytułu wypadku w windzie osobowej, dotyczą zwykle urządzenia, które nie była odpowiednio konserwowane. Sprawdźmy więc temat – awaria windy, czy można jej zaradzić?
Windy osobowe w Polsce
Dźwigi osobowe są obecnie doskonałą inwestycją, bo zwiększają wartość całej nieruchomości. Oczywiście istnieje wiele różnych powodów, dla których właściciele montują windy w swoich budynkach, ale dźwigi osobowe w różnych lokalach są ważne dla osób, które posiadają ograniczenia ruchowe i dla ludzi na wózkach inwalidzkich. Winda osobowa to łatwy i szybki sposób na poruszanie się po piętrach, a dla niektórych osób jest jedyna drogą “na świat”.
Dźwigi osobowe zrewolucjonizowały transport w wielokondygnacyjnych budynkach, umożliwiając szybkie i łatwe przemieszczanie się ludzi między piętrami bez konieczności korzystania ze schodów.
Chociaż podróżowanie windą jest niezwykle bezpieczne, bo urządzenie posiada wiele zabezpieczeń na wypadek awarii, które chronią zarówno pasażerów, jak i konserwatorów, to specjalistyczne podzespoły i ruchome części dźwigowe, z których zbudowana jest winda, są dość podatne na uszkodzenia.
Awaria windy – najczęstsze usterki w windzie
Problemy z windą mogą objawiać się na różne sposoby – od nagłych zatrzymań dźwigu, przez sytuacje, gdzie drzwi kabiny się nie otwierają, po problemy z opadaniem kabiny podczas wsiadania do niej. Od starej hydrauliki i elektroniki, po zużyte krążki linowe, pęknięty pasek do napędu drzwi lub zgięta krzywka czy uszkodzona rolka napinająca, istnieje wiele powodów, dla których winda może działać nieprawidłowo
Podobnie jak większość maszyn, elementy dźwigów osobowych muszą być dobrze i regularnie smarowane, aby działały prawidłowo i jest to szczególnie ważne w przypadku wind hydraulicznych. Jednak podczas codziennego użytkowania windy może wystąpić naturalne zużycie części i podzespołów dźwigowych, które bezpośrednio wpływa na pracę i wydajność dźwigu osobowego.
Konserwacja windy
Winda osobowa to bardzo skomplikowane urządzenie, które wymaga regularnej konserwacji, aby zapewnić prawidłowe poruszanie się kabiny. Podczas prac serwisowych sprawdzane są ważne komponenty do wind, takie jak np.: zespół napędowy, sterowanie, kurtyna świetlna, chwytacze i ogranicznik prędkości. Jeśli zarządca nieruchomości lub właściciel nie zleci odpowiedniej konserwacji i napraw, pasażerowie są zawsze bardziej narażeni na ryzyko utknięcia w windzie.
Wielu awariom dźwigu osobowego można skutecznie zapobiec, dzięki odpowiedniej kontroli i konserwacji zapobiegawczej. Regularna konserwacja dźwigu zwiększa jego produktywność poprzez unikanie przestojów i pozwala uniknąć poważnych, kosztownych napraw. W Polsce, profesjonalny serwis dźwigowy to oferta producenta wind. Taki outsourcing wszystkich bieżących usług konserwacji oraz napraw jest fachowym wsparciem – bardzo cenionym przez właścicieli nieruchomości.
Podsumowanie:
Na zakończenie warto dodać, że od 1993 roku, wszystkie instalowane w Polsce windy powinny spełniać krajowe wymogi prawne i normy unijne. Dźwigi osobowe do użytkowania muszą zostać dopuszczone przez Urząd Dozoru Technicznego i jeśli pozytywnie przeszły taką kontrolę, oznacza to, że są sprawne. Ale trzeba wiedzieć, że dźwig nie jest urządzeniem, które się montuje i później się o nim zapomina! W przypadku wind osobowych, aby uniknąć awarii – konieczne są regularne prace konserwatorskie i serwisowe