Czujnik dymu czadu gazu jaki wybrać by spełniał nasze oczekiwania?

Wszyscy chcemy uniknąć zagrożeń, w tym celu badamy się okresowo, staramy jeść się zdrowo oraz zmniejszmy ryzyka wystąpienia czynników mogących zaszkodzić nam oraz naszym biskim. Na rynku od dawna dostępne są czujniki. Każdy z czujników chroni nas oraz nasze mienie przed niebezpieczeństwem sygnalizując nam, kiedy stężenie gazu zostanie przekroczone. Ale jak wybrać czujnik by spełniał nasze oczekiwania? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czujniki gazu -jakie kupić?

Jeśli w domu mamy piec gazowy lub kuchenkę zasilaną gazem koniecznie powinniśmy wyposażyć nasze mieszkanie w czujniki gazu. Czujnik gazu powinien być zlokalizowany w pomieszczeniach gdzie istnieje ryzyko rozszczelnienia się instalacji gazowej. Najczęściej są to pomieszczenia takie jak kotłownia czy kuchnia. Czujnik gazu po przekroczeniu wartości progowej gazu zmiennego w powietrzu informuje nas o tym dając sygnał dźwiękowy. Sygnał dźwiękowy jest na tyle głośny, ze powinniśmy go słyszeć w całym domu.

Natomiast wyższe modele czujników gazu posiadają moduł powiadomień. Dzięki zaprogramowaniu po wystąpieniu alarmu możemy otrzymać powiadomienie na nasz telefon komórkowy. Może to być sms, połączenie czy też powiadomienie w naszym telefonie. Dobry czujnik gazu powinien posiadać minimum 3 letnią gwarancje producenta, szeroki zakres temperatur w których może mierzyć stężenie gazu ziemnego oraz lpg, móc pracować w wilgotności powietrza takiej w jakiej będziemy go instalować oraz posiadać odpowiadający nam system powiadomień.

Czujnik dymu – jak wybrać?

Czujniki dymu istnieją na rynku od czasu powstania Systemów Sygnalizacji Pożaru. Czujniki dymu mają za zadanie skuteczne wykrycie dymu a następnie przesłanie informacji o zagrożeniu do centrali alarmowej lub bezpośrednio do użytkownika. Wybierając ilość czujników dymu zwróćmy uwagę na ich rozmieszczenie. Jeśli posiadamy sufit podwieszany z dużą pusta przestrzenią, warto również pomyśleć o instalacji czujki dymu zarówno na stropie jak i na suficie podwieszanym. Producenci oferują tzw. wskaźniki zadziałania, dzięki którym możemy zlokalizować czujkę po jej zadziałaniu przez miganie diody LED na wskaźniku.

Najpopularniejszym rodzajem czujek dymu są czujki optyczne punktowe. Po wniknięciu dymu do komory pomiarowej zakrzywiają wiązkę lasera co powoduje wystąpienia alarmu. Na rynku dostępne są również czujki izotopowe oraz jonizacyjne. Jednak wychodzą one już z użycia ze względu na szkodliwość dla środowiska. Po zakończeniu ich użytkowania pamiętajmy, że konieczna jest utylizacja czujek izotopowych.  Czujki dymu powinny być montowane na odpowiedniej wysokości oraz w odpowiednich ostępach. Dokładne parametry dostarcza każdy, z producentów czujek dymu. Przy wyborze czujki dymu należy kierować się jej skutecznością potwierdzoną certyfikatami oraz danymi technicznymi dostarczonymi przez producenta.

Czujki czadu – dlaczego są tak ważne?

Czujniki czadu jak sama nazwa wskazuje służą do wykrywania tlenku węgla w powietrzu. Czad jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia a jego duże stężenie w powietrzu jest zabójcze dla człowieka. By wyeliminować ryzyko wystąpienia czadu powinniśmy zadbać o drożną wentylację w naszym domu oraz zainstalować czujkę czadu, która w razie niebezpieczeństwa poinformuje nas.

Wybierając czujnik czadu wróćmy uwagę na jego czułość, im dokładniejsza tym lepiej. Niektóre czujki wyposażone są w wyświetlacz wskazujący aktualne stężenie. Możemy wybierać spośród czujek czadu zasilanych napięciem 230V oraz bateryjnie. Wybór pozostawiamy Państwu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *