Czy pompa ciepła się opłaca?

Jedną z największych zagadek dla bardzo wielu osób, które obecnie są na etapie podejmowania decyzji, jest opłacalność wymiany starego pieca na pompę ciepła. Koszty montażu i zakupu ekologicznych rozwiązań mogą przerażać, jednak posiadając wiedzę o dotacjach i możliwościach kredytowania, możemy znacznie je obniżyć. W tym artykule opowiem nieco więcej o samych formach finansowania pomp ciepła oraz o tym, dlaczego jest to najtańsza forma ogrzewania nieruchomości. Sprawdzimy również, czy jest to popularne rozwiązanie oraz, czy wiele nowych domów decyduje się na jej zakup. 

Pompa ciepła – jak korzystnie sfinansować jej zakup i montaż? 

Nowoczesne rozwiązania potrafią być bardzo kosztowne, dlatego zawsze warto wcześniej sprawdzić, czy możemy je korzystnie sfinansować. Nie inaczej jest z pompą ciepła, która jako ekologiczne źródło ogrzewania domu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiele osób, które zastanawia się nad wymianą starego pieca na nowe formy ogrzewania, może więc zrezygnować na zbyt wielkie koszty. Pompa ciepła Warszawa to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł w Polsce. Dzięki dotacjom rządowym mieszkańcy stolicy i innych miejscowości w Polsce mogą sfinansować znaczną część kosztów zakupu i montażu pompy. Mowa tu o programach „Czyste powietrze” i „Mój prąd”. Proste zasady i brak konieczności dostarczania skomplikowanych wniosków sprawiły, że oba cieszą się ogromną popularnością i znacząco przyczyniły się do rozwoju ekologicznych rozwiązań w Polsce. Ważną informację jest również fakt, że w kilku bankach w Polsce możemy zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach na sfinansowanie zakupu i montażu fotowoltaiki czy pomp ciepła. Korzystanie z podanych wyżej możliwości pozwala znacznie obniżyć koszty całej inwestycji i wkładu własnego, dlatego każda osoba, która zastanawia się nad takim rozwiązaniem, powinna o tym wiedzieć. 

Pompa ciepła – rachunek zysków 

Ochrona klimatu i zmniejszenie śladu węglowego to bardzo szczytne cele, do których realizacji każdy z nas powinien dołożyć swoją cegiełkę. Nie ma jednak wątpliwości, że bardzo często przeszkodą w realizacji górnolotnych założeń jest rachunek zysków i strat, które każde gospodarstwo domowe wykonuje przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka w sieci informacji o opłacalności tego rodzaju urządzeń, ich żywotności oraz kosztach eksploatacji. Wśród wielu modeli warto znajdować te, które będą optymalne pod względem kosztu użytkowania. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę ich wydajność oraz cenę prądu. Na dzień dzisiejszy koszt ogrzewania domu prądem jest znacznie mniejszy niż przy użyciu węgla, ekogroszku, a nawet gazu. To zdecydowanie zachęca do przemyślenia inwestycji w pompę ciepła. Dodatkowym czynnikiem, który może wpływać na opłacalność tego rozwiązania, jest posiadanie fotowoltaiki oraz magazyny energii. Te dwa rozwiązani pozwalają uzyskiwać prąd właściwie za darmo. Jeżeli więc wcześniej zainwestowaliśmy w ekologiczne rozwiązania to, zakup i montaż pompy ciepła powinien być dla nas tylko formalnością.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *