Jak nieplanowanie nie zajść w ciąże – najskuteczniejsze metody antykoncepcji
Decyzja o podjęciu współżycia wiąże się wyborem odpowiedniej metody antykoncepcji. Mamy dostępnych kilka opcji antykoncepcji – mechaniczne i chemiczne. Każda działa w inny sposób, ale wszystkie działają w jednym celu – zapobiegania nieplanowanej ciąży. Jakie są metody zapobiegania ciąży i która z nich jest najskuteczniejsza?
Prezerwatywy
Prezerwatywy to mechaniczny rodzaj antykoncepcji. Jest ogólnodostępny, stosunkowo tani i można zastosować go w każdej chwili w razie potrzeby. Co więcej, nie powoduje żadnego wpływu na zdrowie kobiety, w przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej. Z tego względu decyduje się na niego dużo osób, które obawiają się zmian, jakie mogą wywołać metody hormonalne. Uważać muszą jedynie osoby uczulone na lateks, ponieważ wiele prezerwatyw jest wykonane właśnie z tego materiału. Nie ma jednak problemu ze znalezieniem prezerwatyw wykonanych z innych tworzyw.
Na rynku mamy dostępne wiele różnych rodzajów prezerwatyw. Można dopasować rozmiar, materiał, z którego są wykonane, smak, wygląd czy też inne dodatkowe ulepszenia. Dobrać można także odpowiedni poziom nawilżenia. Będzie to przydatny aspekt dla osób, które mają problem z odpowiednim poziomem nawilżenia. Wyeliminuje to potrzebę posiadania żelu nawilżającego. Ważny jest rozmiar prezerwatywy, ponieważ za mała może sprawiać dyskomfort, natomiast za duża może się ześlizgnąć, co będzie ryzykowne podczas stosunku.
Ten środek antykoncepcji ma również dodatkową zaletę, której nie ma żaden inny rodzaj zabezpieczenia. Chroni przed przenoszeniem chorób wenerycznych, czyli chorób przenoszonych drogą płciową. Takimi chorobami jest AIDS – przenoszony przez wirus HIV – chlamydia czy kiła. To bardzo ważne, by dbać o swoje zdrowie, kiedy nie mamy stałego partnera.
Sprawdź: Pęknięta prezerwatywa co robić?
Antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna to nic innego jak syntetyczne hormony przyjmowane przez kobietę. Działają tak, aby nie doprowadzić do owulacji oraz zagęścić śluz produkowany przez szyjkę macicy, co również utrudnia zapłodnienie. Może być pod postacią tabletek, które przyjmuje się codziennie o stałej godzinie, plastrów przyklejanych na ciało czy też spirali umieszczanej w drogach rodnych kobiety na określony czas.
Właściwą metodę antykoncepcji powinno się dobierać w konsultacji z lekarzem. Antykoncepcja hormonalna jest przepisywana na receptę przez lekarza, najlepiej po wykonaniu odpowiednich badań. Nie zawsze sprawdzi się pierwsza zastosowana metoda, ponieważ mogą wystąpić skutki uboczne. Należy wtedy poprosić ginekologa o zmianę leków. Antykoncepcja hormonalna jest uznawana za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Nie uchroni nas jednak przed chorobami, dlatego w przypadku zmiany partnera seksualnego warto dodatkowo stosować prezerwatywy.
Inne metody antykoncepcji
Niektórzy stosują tak zwany “seks przerywany”. Nie jest to metoda zapobiegania ciąży, a stosowanie tej metody może świadczyć o braku odpowiedniej edukacji seksualnej. Zanim dojdzie do wytrysku, z członka wydobywa się ejakulat, który także może zawierać plemniki. Nie zawsze też partnerowi uda się na czas uniknąć wytrysku w ciele partnerki.
Innymi metodami są także – kalendarzyk miesiączkowy, czyli obserwacja fizjologii ciała kobiety, środki plemnikobójcze czy zabiegi chirurgiczne takie jak wazektomia.
Antykoncepcja awaryjna
Wszystkie powyższe metody w różnym stopniu prawdopodobieństwa, mogą zawieźć. Co wtedy? Możemy zastosować antykoncepcję awaryjna, czyli tak zwaną “pigułkę po”. Musi być ona użyta w odpowiednim czasie – im szybciej tym lepiej. W Polsce jest dostępna wyłącznie na receptę. Nie są to środki wczesnoporonne i nie mają wpływu na zarodek, kiedy doszło już do zapłodnienia.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.