Księgowość dla spółki – Wskazówki – Na co warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy biuro rachunkowe dla firmy?

Spółka z o.o. to bardzo popularna forma prawna wielu firm w Polsce. Zasady działania takiego przedsięwzięcia są ściśle sprecyzowane przez prawo. Przepisy dość rygorystycznie określają wymogi jakie musi spełniać księgowość spółki z o.o.. Nie dziwi więc fakt, że większość przedsiębiorców decyduje się na przekazanie rachunkowości i spraw kadrowych w ręce profesjonalistów. Przykładem jest tutaj księgowość Inowrocław, która jest prowadzona w fachowy sposób.

W obecnych czasach, prowadzenie księgowości spółki z o.o. przez biuro podatkowe, rachunkowe jest standardowym posunięciem na krajowym rynku. W znacznym stopniu przyczyniły się do tego zmiany w przepisach podatkowych. Właściciele firm, którzy do tej pory samodzielnie prowadzili księgowość w spółce – stanęli przed sporym wyzwaniem. W obawie przed błędami w podatkach zaczęli zadawać sobie pytania: Jak wybrać biuro rachunkowe? Na co zwrócić uwagę decydująć się na outsourcing usług księgowych, podatkowych i prawnych?

  • Księgowość spółki z o.o.
  • Biuro rachunkowe, doradca podatkowy
  • Jak wybrać biuro rachunkowe?
  • Podsumowanie

Księgowość spółki z o.o. 

Należy pamiętać,że spółka z o.o. jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli do tzw. pełnej księgowości. Kolejny bezwzględny wymóg prawny to kwestia, że spółka może dokonywać płatności jedynie ze środków finansowych firmy. Sprawami księgowymi w biznesie mogą zajmować się osobiście – wspólnicy. 

Warto jednak przypomnieć, że ewidencje VAT, rozliczenia podatkowe z ZUS, kadry i płace, sprawozdania finansowe, faktury to wszystko musi być prowadzone z najwyższą starannością i oczywiście – ze znajomością obowiązującego prawa. Rzecz jasna, niektóre spółki dawały sobie z tym świetnie radę, ale ilość zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku to wystarczający powód, aby właściciele spółek zaczęli rozglądać się za fachową pomocą w prowadzeniu finansów firmy.

Biuro rachunkowe, doradca podatkowy 

Obecnie, prowadzenie spraw księgowych i kadrowych przedsiębiorstwa przejmują zazwyczaj biura rachunkowe. Choć wiąże się z określonymi kosztami – takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku wielu firm! Ale na co należy zwrócić uwagę, gdy mamy zamiar rozpocząć współpracę z jednym z nich? Czego firmy szukają w biurach rachunkowych? 

Kiedy szukamy zewnętrznej firmy księgowej, najpierw należy zrozumieć – czego dokładnie od niej chcemy. Z tego powodu, w pierwszej kolejności dobrze jest zidentyfikować swoje konkretne potrzeby z zakresu finansów firmy. Czy  potrzebujemy samych usług księgowych lub doradztwa  podatkowego? Potrzebujemy kogoś z konkretną wiedzą lub doświadczeniem w danej branży?  Może to oznaczać wybór między samodzielną księgową lub certyfikowanym ekspertem z biura rachunkowego

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Według wiarygodnych opinii w kancelarii księgowo-podatkowej należy szukać następujących cech:

  • dogodna lokalizacja,

Wiele firm woli wynająć outsourcing usług księgowych w swojej okolicy, ale dzisiaj nie jest to tak bardzo konieczne. Dzięki księgowości online możemy współpracować ze swoim księgowym z dowolnego miejsca na świecie.

  • certyfikacja,

Podczas gdy księgowość i regulacje podatkowe nie zawsze wymagają profesjonalnych księgowych, to zadania takie jak: zabezpieczenie kredytów i audyt US – zazwyczaj narzucają konieczność pomocy certyfikowanych, dyplomowanych specjalistów ds. księgowości i doradców podatkowych.

  • odpowiednie doświadczenie

Księgowy powinien mieć specjalistyczną wiedzę, aby pomóc Twojej firmie, która obejmuje m.in.   zrozumienie – jak współpracować ze spółką z o.o., z przychodami i sektorem rynku. Warto też pamiętać, że w niektórych przypadkach – niektóre z dokumentów kadrowych są również dokumentacją księgową i rozdzielenie ksiąg mogłoby nieść ze sobą problemy organizacyjne. Pracownicy biura, którzy zajmują się sprawami księgowymi, muszą znać się na płacach, kadrach, prawie pracy oraz ubezpieczeniach społecznych.

  • aktywne oszczędzanie pieniędzy

Warto wybrać biuro rachunkowe, które chce pomóc zaoszczędzić pieniądze w firmie, a nie tylko nimi zarządzać. 

  • dopasowane oprogramowanie, .

Nie podlega dyskusji fakt, że dużo łatwiej jest współpracować z kimś – kto używa tego samego oprogramowania, aby zapewnić jak najbardziej płynny proces udostępniania danych i dokumentacji.

Podsumowanie:

Outsourcing usług księgowych może uwolnić przedsiębiorców od skomplikowanych czynności księgowych, zapobiec błędom podatkowym, a nawet obniżyć podatki i korzystnie wpłynąć na finanse firmy. Biuro rachunkowe to miejsce, w którym odciążą Cię z wielu zadań. Oszczędzą też Twój czas – byś mógł się zająć prowadzeniem własnego biznesu, a nie siedzeniem w papierach i wyliczaniem zobowiązań podatkowych.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *