Pożar w naszej firmie? Jak go uniknąć

Niezależnie od biznesu, który prowadzisz chce by był on dochodowy. Nie możesz pozwolić by zagrażały mu sytuacje na które nie jesteś przygotowany. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie zagrożeń. Mamy tu na myśli wypadki przy pracy żywioły czy klęski żywiołowe. Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ, jednak istnieje wiele urządzeń oraz rozwiązań by wyeliminować omawiane problemy.

Pożar w naszej firmie co robić?

Bez wątpienia pożar jest to jedna z bardziej stresujących sytuacji jaka może nas spotkać w firmie. W pierwszej kolejności powinniśmy się upewnić, że straż pożarna została powiadomiona.

Jeśli w naszym budynku jest system sygnalizacji pożaru powinniśmy wcisnąć przycisku w ręcznym ostrzegaczu pożarowym. Natomiast jeśli nie ma SSP w budynku zadzwońmy z komórki na 998. Przystąpmy do ewakuowania siebie z budynku a jeśli jest to możliwe pomóżmy w ewakuacji też innym.

Gaśnice i urządzenia czy są potrzebne w twojej firmie?

W każdej firmie powinna być gaśnica oraz instrukcja pożarowa. W zależności od wielkości powierzchni biura wymagana jest ilość środka gaśniczego. Zwróćmy też uwagę na charakterystykę naszego biznesu. Jeśli jest to hala magazynowa będą wymagane inne typy gaśnic niż w przypadku restauracji z kuchnią.

Wybierając gaśnice powinniśmy sprawdzić parametry techniczne, które znajdziemy w karcie produkty. Jest tam wypisane między innymi jej zastosowanie. Jeśli mamy wątpliwości skontaktujemy się z obsługą sklepu ppoż w ten sposób unikniemy przypadków gdzie wybierzemy niewłaściwy asortyment.

Najbardziej polecana do wnętrz biur jest gaśnica co2 śniegowa nie zostawia ona śladów po zakończeniu gaszenia oraz jest bardzo skuteczna. Gaśnice śniegowe z roku na rok zyskuje swoją popularność i stopniowo zastępują gaśnice proszkowe. Każda gaśnic ma zaznaczone grupy pożarów, z którymi sobie radzi i w pierwszej kolejności na to powinniśmy zwrócić uwagę.

Bierne zabezpieczenia pożarowe w naszej firmie

Każdy z budynków powinien mieć sprawną instalacje SSP (jeśli jest wymagana) oraz zgodnie zaleceniami producenta wykonane przejścia pożarowe. Ponieważ w razie wybuchu pożaru mamy pewność, że pożar nie rozprzestrzeni się na inne części budynku. Ważnym elementem jest kratka pęczniejąca, która pod wpływem wysokiej temperatury rozszerza się i uszczelnia otwór, którym mógł by przedostać się dym lub ogień. Szpary między ścianą a kratką powinny być uszczelnione masą ogniochronną. Podczas przeglądu budynku warto zwrócić na to uwagę.

Podsumowując w każdej firmie bez względu na rodzaj działalności sprzęt pożarowy będzie przydatny. Ograniczy to straty materiale w razie pożaru oraz sprawi, że ludzie będą czuli się bezpieczniej.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *