Szczepienia – czy warto je wykonywać?

Coraz więcej ludzi zastanawia się czy się szczepić czy też nie. Szczepionki podawane są w większości krajów na świecie. Możemy zaszczepić się przeciw najgroźniejszym chorobom jakie występują w dzisiejszych czasach. Pamiętajmy również posiadają skutki uboczne, uważnie dopiera jemy preparat którym chcemy się zaszczepić.

Część ludzi nie decyduje się na szczepienie ze względu na wiele niewiadomych. Przykładem może być krótko przebadana szczepionka lub obawa przed bolesnym szczepieniem. Po szczepionce może wystąpić również obrzęk co jest normalnym zjawiskiem jeśli zniknie w ciągu 2 dni. Część osób zadaje sobie pytanie czy szczepionka boli. Najczęściej szczepionki nie powodują bólu w momencie wkłucie igły a jeśli występuje jest on bardzo mały.

Co dają szczepionki?

W związku z pandemią COVID pojawią się wiele szczepionek przeciw koronawirusowi. działają one w podobny sposób jednak ludzie nie wiedzą jaką ze szczepionek wybrać. Szczepionek sprawiają że uzyskujemy certyfikat dzięki któremu może opuszczać kraj najczęściej bez konieczności wykonywania testów. Natomiast po szczepieniu ważny jest przez rok po tym czasie należy ponownie wykonać szczepienie.

Szczepionki przeciw koronawirusowi nie dają nam pewności że nie zachorujemy jednak sprawiają że to ryzyko maleje a jeśli już zachorujemy przebieg choroby będzie łagodniejszy. Od niedawna możliwe jest również szczepienie dzieci. Coraz częściej mówi się o przymusowym szczepieniu dla części grup zawodowych. Mamy tu na myśli nauczycieli czy zawody pracownicy mają styczność z ogromną liczbą osób na przykład lekarze i pielęgniarki.

Czy warto się szczepić?

Na przestrzeni wieków wielokrotnie ludzkość spotykała się z chorobami zakaźnymi. Kiedy brakowało szczepionek śmiertelność była dużo wyższa natomiast po wynalezieniu pierwszych szczepionek oraz przy podaniu ich duża liczba osób zachowała swoje życie dzięki szczepionkom przebieg choroby był łagodniejszy.

Jednoznacznie się stwierdzić czy powinniśmy się szczepić natomiast jeśli mamy pewność szczepionka jest z pewnego źródła oraz odpowiednio przebadana mocno zastanowić się czy ryzyko jest znikome. Powikłania po szczepieniach występują niezwykle rzadko więc nie powinniśmy się ich obawiać

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *