Rozwód z winy obu stron – kiedy sąd go orzeka?
Jest to bardzo częste zjawisko w polskim orzecznictwie. Sąd bowiem nie stopniuje winy małżonków i znalezienie przez sąd choćby niewielkiej winy drugiego małżonka może skutkować orzeczeniem rozwodu z winy obydwojga małżonków.
Jakie czyny mogą prowadzić do rozwodu z winy obu stron?
Jakie są najczęstsze zachowania, które mogą prowadzić do orzeczenia rozwodu z winy obu stron? Czyny lub zachowania, z którymi można się spotkać to:
- zdrada żony lub męża,
- nałogi – w tym alkoholizm, narkomania,
- przemoc w każdym jej rodzaju (np. psychiczna, ekonomiczna, fizyczna),
- oziębłość emocjonalna,
- zaniedbywanie obowiązków małżeńskich.
Proces prowadzący do orzeczenia rozwodu z winy obu stron może być długi, skomplikowany i trudny emocjonalnie. Dzieje się tak, w wyniku wzajemnych oskarżeń małżonków i związanych z tym negatywnych zachowań i emocji w sądzie.
Czy możliwe jest, aby jedna strona zainicjowała rozwód z winy obu stron, a druga strona zgłosiła roszczenia przeciwko niej? Tak, bardzo często taka sytuacja ma miejsce, ponieważ jeśli istnieje szansa na obarczenie współwiną eks małżonka z powodu działania lub zaniechania, to adwokat drugiej strony z pewnością spróbuje tego sposobu.
Jakie kroki należy podjąć, aby udowodnić winę obu stron przed sądem?
Ten rodzaj wyroku występuje oboje małżonkowie doprowadzili do rozpadu małżeństwa i to bez względu na to, który z małżonków przyczynił się do tego rozpadu, w jakim stopniu i który przyczynił się bardziej.
Jeden małżonek może być zatem bardziej winny rozkładu małżeństwa, ale dla sądu nie ma to znaczenia. Jeżeli zachowanie drugiego małżonka również nie było odpowiednie, np. jeden małżonek pił, a drugi zdradzał lub stosował przemoc, rozwód z winy obu stron również zapadnie. Wystarczy zatem przedstawić dowody na nieodpowiednie zachowanie lub zaniechanie małżonka i sąd może orzec winę obydwojga.
Jak sąd ocenia winę obu stron w procesie rozwodowym?
Ocena wzajemnej winy w procesie rozwodowym leży w gestii sądu. Istnieją różnorodne rodzaje zachowań, które mogą być uznane za naruszenie obowiązków małżeńskich, są nimi na przykład oziębłość emocjonalna, unikanie więzi, czy wzajemna przemoc i brak szacunku, brak podjęcia próby ratowania małżeństwa i wiele innych. Wiele zależy też od samego sądu i jego subiektywnej oceny sytuacji, która w Polsce może być trudna do przewidzenia. Z tego powodu rozważając rozwód z orzeczeniem o winie Wrocław warto powierzyć prowadzenie sprawy o rozwód doświadczonemu profesjonaliście.
Jakie są konsekwencje orzeczenia rozwodu z winy obu stron dla podziału majątku, alimentów itp.?
Jeżeli sąd orzeknie rozwód z winy obu stron, to obydwoje małżonkowie będą mieli prawo żądać alimentów od drugiej strony, pod warunkiem że udowodnią, iż znajdują się w niedostatku.
W przypadku takiego wyroku obowiązują te same zasady jak przy wyroku bez orzekania o winie. Różnica polega jednak na tym, że obowiązek alimentacyjny przy rozwodzie z winy obu stron nie jest ograniczony czasowo. Jeśli wykażesz, że jesteś w niedostatku, możesz otrzymywać alimenty dożywotnio, chyba że zawrzesz nowy związek małżeński.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje pojęcia niedostatku, ale bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego dostarcza wyjaśnień. Niedostatek dotyczy osoby, która nie może samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb w całości lub części. Usprawiedliwione potrzeby to te, które zapewniają normalne warunki bytowe, odpowiednie do stanu zdrowia i wieku danej osoby.
Jakie są alternatywne rozwiązania dla rozwodu z winy obu stron, jeśli strony mogą osiągnąć porozumienie w inny sposób?
Rozwiązaniem są alternatywne metody rozwiązywania sporów i podjęcie mediacji oraz podpisanie ugody małżeńskiej. W ten sposób uniknąć można wielu stresujących i trudnych emocjonalnie chwil przed sądem. Przyspieszy to także znacznie czas trwania procesu.